MHP’den anayasa çalışması: Meclis’ten geçse bile referandum yapılmalı

MHP Genel Başkan Yardımcısı, TBMM Anayasa Komisyonu üyesi ve İstanbul Milletvekili Feti Yıldız, partilerinin 100 maddeden oluşan anayasa değişikliğiyle neler getirilmek istendiğini anlattı.

Sözcü’den Saygı Öztürk’e konuşan Yıldız, MHP’nin hazırladığı anayasa tasarısında cumhuriyetin temel ilkeleriyle çelişen bir madde bulunmadığını söyledi. MHP’nin anayasanın ilk 4 maddesiyle vatandaşlığı düzenleyen 66. maddesinde değişikliğe karşı çıkacağını söyleyen Yıldız, yeni anayasada “özgürlüklerin asıl, kısıtlamaların istisna” olacağını belirtti.

Anayasanın sistematiğinin bozulduğunu söyleyen Feti Yıldız, “Sivil, demokrat anayasa yapılması için halkımıza borcumuz var. Hazırladığımız anayasa 400 milletvekilinin oyu ile Meclis’ten geçse bile yine halk oyuna sunulmalı. Son sözü halkımız söylemeli” dedi.

MHP’NİN ANAYASA ÖNERİLERİ

Feti Yıldız, MHP’nin hazırladığı 100 maddelik anayasa teklifinde yer alan en önemli düzenlemeleri de şöyle sıraladı:

– Anayasadaki il esası korunacak. Bundan taviz verilmeyecek. Yani bölge, eyalet gibi sistemler anayasamıza giremeyecek.

– Cumhurbaşkanı yardımcılığı iki ile sınırlandırılacak. Cumhurbaşkanı yardımcılığına seçimle gelinecek. Yani, atama ile değil, seçimi kazanan yardımcı olacak. Cumhurbaşkanı yurt dışına çıktığında yerine vekalet eden kişinin seçilmiş cumhurbaşkanı yardımcısı olması esas olmalı.

– Hükümet programı TBMM’ye sunulacak ve program Meclis’te okunacak.

– Milletvekili dokunulmazlığı yeni esaslara bağlanacak. Dokunulmazlık istismarı önlenecek.

– TBMM Başkanı tarafsız olmalı. Tarafsızlığı nedeniyle itilaflarda arabuluculuk yapacak.

– TBMM İç Tüzüğü ile İnfaz Kanunu değiştirilecek.

– Merkez Bankası anayasal statüye kavuşturulacak.

– Kanun teklifleri Meclis’te daha kapsamlı bir biçimde tartışılacak. Komisyonlarda STK’lardan da görüş alınacak. Anayasa kısa, öz ve az maddeli olacak.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir