İsrail: İspanya’daki ‘Filistinlilere’ Hizmet Vermeyin

İspanya Dışişleri Bakanı Albares, dün Filistin Başbakanı ve Dışişleri Bakanı Muhammed Mustafa ile görüşmüş ve İspanya’nın 28 Mayıs’ta Filistin Devletini resmi olarak tanıyacağını duyurmuştu. İsrail Başbakanı Binyamin Netenyahu ülkelerin sırayla Filistin’i tanıma kararına o ülkelerdeki büyükelçilerini derhal çağırma çağrısı yapmıştı.

Görüşmelerin sonunda İsrail tarafında ilk yaptırım İspanya’ya geldi.

“KONSOLOSLUK HİZMETLERİ İÇİN GEÇERLİ DEĞİL”

İsrail Dışişleri Bakanlığı, Kudüs’teki İspanya Büyükelçiliğine bir mektup yazarak İspanyol yetkililerin ‘kışkırtıcı ve nefret dolu antisemitik açıklamaları’ nedeniyle İspanyol vatandaşı olmayan Filistinlilere hizmet vermesini yasakladığını duyurdu.

Mektupta şu ifadelere yer verildi:

“Dışişleri Bakanı’nın talimatı üzerine, 1 Haziran 2024 tarihinden itibaren İspanya’nın Kudüs Başkonsolosluğu, yalnızca Kudüs’ün konsolosluk bölgesi sakinlerine konsolosluk hizmetleri sunabilecektir. Başkonsolosluk veya onun adına herhangi bir kişi, Bakanlığın önceden yazılı izni olmadan Filistinlilere hizmet veremez. Bu politika İspanyol vatandaşlarına yönelik konsolosluk hizmetleri için geçerli değildir. Bu politikaya uyulmaması halinde Bakanlık daha ileri adımlar atmaktan çekinmeyecektir”

“ENGİZİSYON GÜNLERİ SONA ERDİ”

Dışişleri Bakanı Yısrael Katz ‘Nehirden denize Filistin özgür olacak’ sloganı atan hükümete karşı sessiz kalmyacaklarını belirterek sloganın Yahudi karşıtı olduğunu belirtti.

Katz karar ile ilgili olarak, “Hamas’ı ödüllendiren ve bir Filistin terör devleti kurmaya çalışanların Filistinlilerle hiçbir teması olmayacak. Engizisyon günleri sona erdi. Bugün Yahudi halkının egemen ve bağımsız bir devleti var ve hiç kimse bizi dinimizi değiştirmeye zorlamayacak veya varlığımızı tehdit edemeyecek; bize zarar verenlere, biz de karşılığında zarar vereceğiz” açıklamasını yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir